تکریم شاگردها

🔸یک نکته‌ی تربیتی رهبر انقلاب خطاب به معلم‌ها:

تکریم شاگردها فراموش نشود

🔹یک نکته‌ی دیگری در اینجا وجود دارد که آن هم باز جنبه‌ی ارزشی دارد. این را هم من عرض بکنم – این دیگر خطاب به شما معلمین است – که از نظر اسلام همانطور که معلم احترام دارد و باید تکریم شود، متعلم هم باید تکریم شود؛ شاگرد را هم باید تکریم کرد. به شاگرد اهانت نباید کرد. این یک جنبه‌ی پرورشی بسیار عمیقی دارد.
🔹اینجا هم یک روایتی است که اینطور نقل شده: «تواضعوا لمن تعلّمون منه و تواضعوا لمن تعلّمونه»؛ از کسی که فرامیگیرید، تواضع کنید و کسی هم که از شما فرا میگیرد، تواضع کنید. «و لا تکونوا جبابره العلماء». جبار دو نوع است: جبار سیاسی، جبار علمی. جبار علمی نباشید؛ جباران عالِم نباشید؛ مثل فرعون.
🔹بنده اینجور استادی را در یکی از دانشگاه‌های کشور، سالها پیش، شاید چهل سال، چهل و پنج سال قبل دیده بودم که جوری با شاگردهایش حرف میزد و تعلیم میداد و برخورد میکرد، که برخوردش فرعونی بود، نه برخورد پدر با فرزند.
🔹معلم ممکن است درشتی هم بکند، اما درشتی غیر از تحقیر است؛ غیر از اهانت است. شاگرد را باید تکریم کرد. شما هر کدامی یقیناً تجربه‌های زیادی دارید از شاگردانی که شما تکریمشان کرده‌اید و این کار جواب داده است؛ تربیتِ او را آسانتر کرده است. دشنام دادن، تحقیر کردن، حتی زدن، خوب نیست – که حالا «الضرب لتأدیب» جزو حرفهائی است که از قدیم معروف و معمول هم بوده، بعدها نشان دادند که نه، ضرب خوب نیست – بنده هم عقیده‌ام همین است.
🔹باید شاگرد را مثل مومی در دست چرخاند و شکل داد؛ منتها با ملایمت. هنر معلمی این است. این هم یک بخش دیگر از این قضیه‌ی ارزشی در باب معلم.

۱۳۸۷/۰۲/۱۲

آغاز بهار

پیام مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی به مناسبت حلول سال ۱۳۹۷

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبر اللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

شروع فصل بهار و زنده شدن دوباره طبیعت پس از سردی و رخوت زمستان، آیینه تمام نمای قدرت خداوندی و آیه روشن حکمت الهی است که فرمود: «او خدایی است که زمین را پس از مرگش، زنده می­ کند.» تا یاد مرگ و سپس نشور را به مؤمنان و هشیار مردمان، آموزش دهد و رستاخیزی را یادآور ­گردد که یکی از تجلیات قدرت خداوند در برابر دیدگان عبرت بین بیداردلانی است که به همه این حوادث با نگاهی خردمندانه، به دنبال کشف راز و رمز این تحولات عظیم هستند و به همین دلیل است که ناخودآگاه، از ژرفای وجودشان شوری عاشقانه و شوقی عارفانه شعله برمی­ کشد که: حول حالنا الی احسن الحال.

شادی و نشاط آمدن بهاران و حیات دوباره ­ی زمین که باعث خوشحالی و سرور همگان می­ گردد، نه به این معناست که خوشی و خوشگذرانی بیهوده­ ای را تجربه کنیم و غفلت و بی ­خبری را در پیش روی خویش داشته باشیم، بلکه تشکر و سپاس از فرصت مجددی است که خداوند منان، با این زندگی دوباره، برای ساختن و پردازش روزهای نو، به ما مرحمت فرموده است تا چشم­ها را بشوییم و به گونه ­ای دیگر به این قدرت ­نمایی بنگریم.

نوروز یک تلنگر دیگر هم به ما می ­زند که هر چند ممکن است سردی و سختی زمستان، درختان را بی­ برگ و تنها کند و هر کس آن وضع رقت بار را ببیند، فکر دوباره روییدن را باور نکند ولی نفس روح انگیز بهار، کور سوی امیدی که در دل افسرده­ گیاه بوده را شعله ­ور می­ کند و با رقص شکوفه­ ها در دستان نسیم، شادمانه سر بر می­ آورد و سرسبزی و شادمانی را دوباره آغاز می­ کند و همه اینها برای ما کلاسی آموزشی و فضایی درسی است که شیخ اجل را به ترانه سرایی می­ آورد و باورمندانه می­ گوید حتی برگ درختان سبز در برابر کسی که دقت کند و توجه داشته باشد، کتابی از معرفت آفریدگار مهربان این جهان است.

در ایام شکفتن شکوفه­ های بهاری و آغاز سرسبزی و شادابی روزگار و خصوصاً در تقارن شورانگیز این ایام با روزهای معنوی و روح انگیز ماه مبارک رجب المرجب، برای همه اساتید و مدرسان محترم عضو خانواده بزرگ کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی و خانواده محترمشان، سلامتی و بهروزی روزافزون آرزو می­ کنم و اندیشه ­ای پویا و تلاشی مضاعف را در این روزهای زیبای خداوند برای ساختن فردای این سرزمین و بهره­ مندی و برخورداری از  نعمت­ های بیکران خداوندی را مسئلت دارم.

امید است که با همت و تلاشی که تاکنون برای پیشبرد اهداف مقدس بسیج اساتید در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان داشتیم، به مدد این ایام خجسته آن تلاش و همت دوچندان گردد و بتوانیم سربازان مفیدی برای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای و زمینه سازان واقعی ظهور منجی عالم بشریت حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشیم.

شادکام و سربلند باشید.

به یاد شهدا

تو کوله‌ بارت‌ بر دوش، بر راه‌ بی‌برگشت‌ پای‌ در نهادی‌ و من‌ ماه‌ را دیدم‌ که‌ تا سپیـده‌ دم‌ بر مسیر تو چشـم‌ دوخته‌ بـود. تو رفتی‌ در هاله‌ای‌ از دود  آبی‌ اسپندها و کندرها، و من‌ از آن‌ سوی‌ پرده‌های‌ اشک‌، دیدم‌ آب‌ زلالی‌ را، که‌ دستان‌ فرتوت مادرت، در قفایت‌ بر سینه‌ جاده‌ ریخت. تو از پل‌ گذشتی‌ و من‌ بر سیمای‌ رودخانه‌ دیدمت‌ که‌ پیچیده‌ در بیرقی‌ با سه‌ رنگ‌ آشنا بر می‌گردی‌ و تا انتهای‌ شب‌، با ماهیان‌ رودخانه‌ گریستم.

ای‌ تفنگهاتان‌ سرشار از هوای‌ صبحدم، ای‌ فشنگهاتان‌ از جنس‌ فریادهای‌ فشرده‌ انسان. به کومه‌ام‌ بیایید، با آن‌ کوله‌ بارهای‌ مملو از پیشانی‌ بندهای‌ خون‌ آلود، تا آفتاب‌ را به‌ میزبانی‌تان، فرا بخوانیم. ای‌ کاش‌ دو باره‌ شبی «همت»، «زین الدین»، «باقری»، «شریف الحسینی»، «رضوی»، «طویلی»، «محراب»، «خادم الشریعه»، «آزادی» و «طوسی» را ببینم‌ تا وقتی‌ که‌ شبانگاهان‌ در آستان‌ خلوت‌ترین‌ ایوان‌ آسمان‌، پیشانی‌ بر خاک‌ می‌سایند و مهر نمازشان‌ را به باران‌ اشکهاشان‌ می‌‌شویند، وقتی‌ سنگر از گلواژه‌های‌ دعایشان‌ لبریز می‌شود …

آه‌ ای‌ دستهای‌ من، ای‌ چشمهای‌ من‌، به‌ یاد.

حسرت چشم نگارها

در حسرت تو خون شده چشم نگارها

ای انتظار آخر چشم انتظار ها

ای آشنا تر از همه، این دیده کور باد

نشناخته اگرچه تو را دیده بارها

خار طمع به چشم و به پا ریسمان ترس

افتاده ایم بی تو در این گیر و دارها

جز اشک ناشیانه و جز آه پشت آه

دیگر چه چشم داشتی از تازه کارها!؟

کار دل از ترحم دلدار هم گذشت

زنگار بسته آینه جای غبار ها

پاییزمان شدند و گلاویزمان شدند

سرمی رسند بی تو یکایک بهار ها

مشتی پیاده در دل این جاده مانده ایم

رحمی به ما نکرد کسی از سوار ها

دل کاش جز مسیر تو راهی بلد نبود

شد درد سر برای من این اختیار ها

تاری ز موی یار دل زار را بس است

این ما و این گلوی مهیای دارها

برگرد!  تا به دور تو گردم مرید وار

در دور نامرادی این روزگارها

پیام آقای دکتر بذرافشان به مناسبت شروع سال تحصیلی

پیام رییس سازمان بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید
بسم الله العلیم الحکیم
اساتید محترم و فرهیخته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان
امسال در حالی به استقبال بهار علم ورزی و دانش اندوزی می رویم که شور و شعور حسینی بیت الغزل دیوان معرفت و دانایی فضای دانشگاه هاست. تقارن معنادار آهنگ مهر دانش با هفته دفاع مقدس برای همکارانم حاوی این پیام است که فرماندهان جنگ نرم همچون آن ایام پرافتخار رسالتی سنگین بر دوش دارند و شایسته است با جزم نمودن عزم ها و با نشاطی حسین وار در فعال سازی ظرفیت علمی و انرژی جوانی دانشجویان این مرز و بوم، تلاشی وافر و جهدی بلیغ نمایند تا قطار پیشرفت ایران اسلامی با سرعتی شتابان در مسیر پرفراز و نشیب خود در رسیدن به اهداف عالیه انقلاب و ایجاد تمدن نوین اسلامی طی طریق نماید.
آغاز سال تحصیلی جدید فرصت مغتنمی است که همه همکاران ارجمند را به هم افزایی همدلانه و عالمانه دعوت کنیم تا در پرتو تشریک مساعی شما فرهیختگان عزیز و همراهی مدیران محترم دانشگاه ها بتوانیم رسالت ملی حرفه ای و اخلاقی خویش را انجام دهیم. استفاده از آخرین دستاوردهای علمی روز دنیا، اتکا به نبوغ و خلاقیت جوانان ایرانی و تجربه اساتید پیشکسوت، نهادینه نمودن مهارت محوری در دانشگاه ها با هدف تربیت دانشجویان توانمند و کارامد، بسترسازی جهت اتصال جامعه با دانشگاه، نظریه پردازی های مورد نیاز در حوزه های مختلف به ویژه علوم انسانی، تلاش جهت حمایت علمی از تولید و اشتغال به عنوان مهمترین گام های تحقق اقتصاد مقاومتی و تبیین گفتمان حیات بخش انقلاب اسلامی، کمک های علمی به قوای سه گانه به ویژه قوه مجریه و دولت که بار سنگین اداره کشور به دوش ایشان است را جزو وظایف و رسالت خود می دانیم و از همه اساتید دغدغه مند که دل در گرو ایران عزیز دارند در این راه استمداد می کنیم.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
مجتبی بذرافشان مقدم

۳۱ شهریور ۹۶ مصادف با اول محرم الحرام ۱۴۳۹