سالروز شهادت دکتر چمران

مقام معظم رهبری امام خامنه ای مد ظله العالی :

در دانشگاه پرورش انسانِ در تراز شهید چمران لازم است؛ این را لازم داریم. خب پس استاد بسیجى می داند در دانشگاه بایست چه کار کند؛ این حضور دائم، این حضور بجا و بهنگام، این حضور مخلصانه و مجاهدانه براى استاد بسیجى به این معناهاست که گفته شد. و استاد خیلى نقش دارد. نقش استاد در محیطهاى آموزشى نقش بسیار برجسته و مهمى است. استاد فقط آموزنده‌ى دانش نیست؛ بلکه منش استاد و روش استاد میتواند مربى باشد؛ استاد، تربیت کننده است. تأثیر استاد روى شاگرد، على‌الظاهر از تأثیر بقیه‌ى عوامل مؤثر در پیشرفت علمى و معنوى و مادى متعلم بیشتر است؛ از بعضى که خیلى بیشتر است. گاهى استاد میتواند یک کلاس را، یک مجموعه‌ى دانشجو یا دانش‌آموز را با یک جمله‌ى بجا تبدیل کند به انسان هاى متدین. لازم هم نیست حتماً رشته‌ى علوم دینى یا معارف را تدریس کند؛ نه، شما گاهى یک جا در درس فیزیک، یا در درس ریاضى، یا در هر درس دیگرى علوم انسانى و غیر انسانى  میتوانید یک کلمه بر زبانتان جارى کنید، یا یک استفاده‌ى خوب از یک آیه‌ى قرآن بکنید، یا یک انگشت اشاره به قدرت پروردگار و صنع الهى بکنید که در دل این جوان میماند و او را تبدیل میکند به یک انسان مؤمن. استاد اینجورى است.

عکسش هم البته هست. متأسفانه اساتیدى در دانشگاه‌هاى امروز ما هستند اگرچه کمند که درست نقطه‌ى مقابل عمل میکنند  حالا درسشان هرچى هم که است؛ مربوط است یا نیست  و با یک کلمه، این جوان را از آینده‌ى خودش ناامید می کنند، از آینده‌ى کشورش ناامید می کنند، از آینده‌ى حضورش در کشور ناامید می کنند، او را به میراث گذشته‌ى خودش بى‌اعتنا می کنند، او را تشنه‌ى نوشیدن از سرچشمه‌هاى ناسالم و آلوده‌ى بیگانگان می کنند و رها می کنند. از این قبیل هم داریم. استاد یک چنین نقشى دارد. بنابراین با معنائى که براى بسیج می کنیم، با معنائى که براى استاد می کنیم و با تلقى‌اى که از استاد بسیجى داریم، معلوم میشود که نقش شماها در دانشگاه چقدر نقش حساسى است.

 (بیانات در دیدار اعضاى بسیجى‌ هیئت علمى دانشگاه‌ها ۱۳۸۹/۴/۲)

 

بیانیه مهم جامعه مدرسین درباره انتخابات

لتزام به قانون سرلوحه کار نامزدها و هواداران باشد/ انتخابات ۹۲ فصل نوینی در پیشرفت ایران

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور بیانیه‌ای نکاتی را در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد.
خبرگزاری فارس: التزام به قانون سرلوحه کار نامزدها و هواداران باشد/ انتخابات ۹۲ فصل نوینی در پیشرفت ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، متن اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به شرح زیر است:

«إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ إِنَّ اللّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُم بِهِ إِنَّ اللّهَ کَانَ سَمِیعًا بَصِیرًا» سوره نساء آیه ۵۸

ملت شریف و مقاوم جمهوری اسلامی ایران

امروز ایران اسلامی در سایه نعمت بزرگ ولایت، راهبری‌های داهیانه بنیانگذار کبیر انقلاب و خلف صالح ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «مدظله‌العالی» و مجاهدت‌های سی و چهار ساله فرزندان برومند خود به‌رغم همه توطئه‌ها‌، تحریم‌ها و کارشکنی‌های دشمنان مستکبر، به پیشرفت‌های چشمگیر در عرصه‌های مختلف دست یافته و امید ملت‌های مستضعف را به امکان رسیدن به قله‌های عزت و پیشرفت و رهایی از سلطه مستکبران بیش از پیش کرده است.

اکنون که ملت بزرگ ایران در آستانه امتحانی دیگر قرار گرفته است جامعه مدرسین حوزه علمیه قم توجه عموم ملت مسلمان ایران را به نکات ذیل جلب می‌کند:

۱- همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند حضور اکثری مردم، به کشور و نظام اسلامی مصونیت می‌بخشد و روح جدیدى در کالبد کشور، ملت و انقلاب می‌دمد. بنابراین مهمترین مسئله همچون گذشته حضور حداکثری و پرشور مردم فهیم و موقعیت شناس ایران در عرصه سرنوشت ساز انتخابات است.

۲-انتخابات به ویژه انتخابات ریاست جمهوری نقش بسیار مهمی در ادامه راه پرافتخار نظام اسلامی دارد، لذا توجه آحاد مردم به‌ویژگی‌های نامزد اصلح با رهنمود گرفتن از ارشادات رهبر فرزانه انقلاب از اهمیت خاصی برخوردار است.

ایمان و اعتقاد راسخ به خداوند متعال، باورداشتن و پایبندی به انقلاب‌، قانون اساسى و مردم‌، داشتن روحیه‌ مقاوم و تسلیم نشدن در برابر فشارهای خارجی، داشتن تدبیر، حکمت‌، برنامه و نگاه بلندمدت و همه‌جانبه و تهذیب اخلاقی از جمله این ویژگی‌ها است.

۳- نامزدهای انتخاباتی نیز باید با ارزیابی درست از توانایی‌های خود و مقتضیات مسئولیت مهمی که می‌خواهند به‌عهده بگیرند وارد میدان انتخابات شوند.

التزام به قانون، معرفی برنامه‌های خود از طریق تبلیغات سالم‌، دوری از اسراف‌، ندادن وعده‌های کاذب و پرهیز از تخریب دیگران باید سرلوحه فعالیت آنان باشد.

جناح‌ها و گروه‌های‌ موجود کشور و طرفداران‌ کاندیداها نیز از تخریب‌ کسانی‌ که‌ با تشخیص‌ تکلیف‌ وارد میدان‌ رقابت‌ انتخاباتی‌ شده‌ و صلاحیت‌ آنها نیز از سوی‌ شورای‌ محترم‌ نگهبان‌ تأیید می‌شود جداً پرهیز و از سیاه نمایی وضع موجود و تخطئه تلاش‌های انجام شده در دوره‌های مختلف خودداری کنند.

۴- فرد منتخب مردم هم باید با تشکیل دولتی قوی و کارآمد و به‌کار گرفتن نقاط قوت دولت‌های پیشین و پرهیز از نقاط ضعف آنان به‌رفع موانع موجود و حل مشکلات بپردازد و زمینه ساز حماسه اقتصادی در کشور شود.

در این زمینه تبعیت از ولایت فقیه، ارتباط وثیق با مراجع عظام تقلید و علما‌، یاری گرفتن از کارشناسان دلسوز، توجه به ذخایر مادی و معنوی فراوان کشور‌، حرکت در مسیر چشم انداز ۲۰ ساله نظام و پرهیز از شتاب‌زدگی و روزمره فکر کردن در مسائل اقتصادی، توجه به اقتصاد مقاومتی و خودداری از ایجاد تشویش و هزینه تراشی برای مردم از جمله مواردی است که باید وجهه همت رئیس جمهور  منتخب باشد.

۵- برگزاری همزمان انتخابات شوراهای اسلامی در سراسر کشور نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است و مردم شریف ایران اسلامی در این مورد نیز همچون انتخابات مهم ریاست جمهوری باید با مشورت و نظرخواهی از افراد زبده، آگاه و معتمد و تحقیق و بررسی، افراد صالح و شایسته را شناسایی کنند و امور اجرایی کشور، شهرها و روستاهای خود را  به دست آنان بسپارند.

۶- همانگونه که رهبر معظم انقلاب هشدار دادند تلاش دشمن برای پرشور برگزار نشدن انتخابات و در صورت ناکامی از بین بردن شیرینی آن همچون انتخابات سال ۸۸ است، بنابراین لازم است همه مردم ایران اسلامی به ویژه نامزدها و هواداران آنها با هوشیاری از قرار گرفتن در طرح و نقشه دشمن پرهیز کنند و با التزام کامل به قانون چه در مرحله تأیید صلاحیت‌ها و چه بعد از مشخص شدن نتایج، حماسه سیاسی مردم را با رفتار صحیح خود تکمیل کنند.

در پایان یاد‌آور می‌شود که مردم فهیم، انقلابی و موقعیت شناس ایران اسلامی نشان داده‌اند که وجود برخی ضعف‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی در کشور و مشکلات معیشتی نمی‌تواند در عزم مستحکم آنان در ادامه راه پرافتخارشان خللی ایجاد کند و ان‌شاء‌الله با هوشیاری و حضور همیشگی خود در پای صندوق‌های رای این بار هم فصل جدیدی از قدرت و پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی را رقم می‌زنند و با خلق حماسه سیاسی امیدهای دشمنان نظام را به یاس و ناامیدی تبدیل می‌کنند.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمد یزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

اسامی اعضای کابینه‌ام را اعلام نمی‌کنم/ معرفی تیم کاری کابینه را محدود می‌کند

واعظ زاده در‌گفت‌و‌گو با تسنیم:
اسامی اعضای کابینه‌ام را اعلام نمی‌کنم/ معرفی تیم کاری کابینه را محدود می‌کند
خبرگزاری تسنیم: یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اسامی کابینه را اعلام نخواهم کرد اما از افرادی که من را حمایت و دعوت به این عرصه کردند، استفاده خواهم کرد.

صادق واعظ زاده‌کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم در خصوص لزوم معرفی تیم کاری و برنامه از سوی‌کاندیداها، اظهار داشت: برنامه بنده کاملا مشخص است و رئوس بعضی از آنها را اعلام کرده و مشروح آن را نیز در روزهای آینده منتشر خواهم کرد.

وی افزود: تیم‌کاری‌ام از شخصیت‌های با تجربه،‌ دانشگاهی،‌ سیاسی، چهره‌های باتجربه و مدیران ارشد‌ی که تجارب خوبی داشته‌اند، در کنار جوانانی که امروز صلاحیت خوبی برای مدیریت‌های عالی پیدا کرده‌اند، تشکیل شده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بنده معتقد نیستم‌‌که‌ دولت باید به صورت گروهی،‌ حزبی و باندی تشکیل شود، بلکه باید از همه نیروها استفاده کرد، در این راستا بنده توانایی این را دارم که از نیروی عظیم افراد با تجربه و جوان استفاده کنم.

واعظ زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا افراد اصلی کابینه خود را معرفی می‌کنید، اظهار داشت: اسامی‌آنها را اعلام نخواهم کرد اما از افرادی که از بنده حمایت و برای حضور در این عرصه دعوت کرده‌اند، استفاده خواهم کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که دلیل عدم معرفی اعضای اصلی تیم کاری شما چیست؟ افزود: به دلیل اینکه رئیس جمهور متعلق به همه مردم ایران است و باید از همه نیروهای صاحب صلاحیت در همه گروه‌ها استفاده کند، در حال حاضر زمان مناسبی برای معرفی تیم نیست بنابراین وقتی که رئیس جمهور استقرار پیدا کرد، باید از همه نیروها مطابق اصول استفاده کند اما اگر در حال حاضر بخواهد قبل از مشورت با مجلس و قبل از رئیس جمهور شدن، کابینه معرفی کند، این کابینه محدود، حزبی و گروهی می‌شود و بنده به این معتقد نیستم.