الو الو کربلا

دویدم و دویدم سر کوچه رسیدم

بند دلم پاره شد، از اون چیزی که دیدم

بابام میون کوچه، افتاده بود رو زمین

مامان هوار می‌زد که، شوهرمو بگیرین

مامان با شیون و داد، می‌زد توی صورتش

قسم می‌داد بابا رو، به فاطمه، به جدش

تو رو خدا مرتضی، زشته میون کوچه

بچه داره می‌بینه، تو رو به جون بچه

بابا رو دوره کردن، بچه‌های محله

بابا یهو دوید و، زد تو دیوار با کله

هی تُند و تُند سـرش رو، بابا می‌زد تو دیوار

قسم می‌داد حاجی رو، حاجی گوشی رو بردار

نعره‌های بابا جـون، پیچید یهو تو گوشم

الو الو کربلا، جواب بده به گوشم

مامان دوید و از پشت، گرفت سر بابا رو

بابام با گریه می‌گفت، کُشتن بچه‌ها رو

بعد مامانو هُلش داد، خودش خوابید رو زمین

گفت که مواظب باشید، خمپاره زد، بخوابین

الو الو کربلا، پس نُخودا چی شدن؟!

کمک می‌خوایم حاجی جون، بچه‌ها قیچی شُدن

تو سینه و سرش زد، هی سرشو تکون داد

رو به تماشاچیا، چشماش و بست و جون داد!

 

 

مرحوم ابوالفضل سپهر

حماسه حضور

سلام بر آنان که نه اهل نان بودند و نه اهل نام

هنوز هم می‏توان در دشت خونین خوزستان صدای عشق را شنید؛ صدایی که عشاق را مجذوب می‏کند؛ همان صدایی که در زمان دفاع مقدس، رزمندگان را به سوی خود فرا می‏خواند.

هنوز می‏توان در جای جای این خطه، ایثارگری و دلدادگی را حس کرد.

هنوز می‏توان صدای عاشقان را از عمق سنگرها و بیابان‏ها و آهنگ عارفانه‏ ی نماز شب را از این سرزمین شنید؛ گرچه از غرش تانک‏ها، توپ‏ها و هواپیماهای دشمن خبری نیست.

هنوز می‏توان مقاومت دلیرانه‏ ی رزمندگان را در «سه راه شهادت» مشاهده کرد.

هنوز می‏توان صدای خنده‏ ی عاشقان را که به سوی معبود خود پرکشیدند، شنید.

هنوز می‏توان تشنگی دلاورانی که عرصه را بر مزدوران تنگ کرده و همانند مقتدای خود، حسین گونه جام شهادت را نوشیدند، احساس نمود.

و هنوز صدای رزمندگان اسلام در فکه، طلاییه، هویزه، بستان، سوسنگرد، شلمچه، خرمشهر و پادگان دو کوهه شنیده می‏شود.

شلمچه، سرزمین گل یاس است و عطری خاص هنوز در فضای این منطقه به مشام می‏رسد.

شلمچه دیر گاهی است منزلگاه عشاق است؛ آنجا خانه‏ ی دلدار و محور احرار بوده و هست.

خرمشهر، سند ایستادگی و پایمردی ایران است و شهدای زیادی با خون خود بر پای این سند مهر زده‏ اند.

هنوز آثار خشم دشمن و آثار دفاع جانانه در شهر هویدا است.

«پادگان دو کوهه» هنوز پر از ازدحام است؛ همان گونه که در سال‏های دفاع مقدس و زمان عملیات پر استقبال بود. وارد پادگان که می‏شوی، نوای دل ‏انگیز نوحه و زیارت عاشورا، همه را به سمت حسینیه‏ ی شهید همت می‏کشاند.

سلام بر همه‏ ی شهیدان، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس.

سلام بر بچه‏ های بی‏ پلاک و با پلاک! سلام بر پلاک‏های برگشته از زیر خاک!

سلام بر بچه‏ های بی‏ ادعایی که دیروز گفتند: روی مین‏ها سیاه که ما را نطلبیدند.

سلام بر آنانی که در میان شعله ‏هایی از جنس آه سوختند، و نه اهل «نان» بودند و نه اهل «نام».

سلام بر پاهای تاول زده‏ ی بچه‏ های صخره‏ های «ماووت».

سلام بر مظلومیت بچه‏ هایی که در ارتفاعات «شاخ شمیران» پاره ‏های پیکرشان آسمانی شد.

سلام بر لحظه‏ های سرخ برگ‏ریزان ؛ سلام بر شور شب‏های قلاویزان.

سلام بر روزهای آتش و باروت و گلوله؛ سلام بر شهیدان غریب چنگوله.

چه مردان بزرگی بودند، آنان که شبانه از سیم‏های خار‏دار گذشتند.

چه مردان سبزی بودند آنان که لحظه‏ هایی پر از عصمت و اخلاص آفریدند و نگاهشان آبروی روزهای روشن فردا بود. چه مردان بزرگی بودند آنان که جاده ‏های عرفان را در نور دیدند و یک شبه ره صد ساله پیمودند.

آنان چه زیبا عطش و سنگلاخ را تجربه کردند، چه روزهای سرشار از صمیمیت و چه شب‏های پر از نیایشی!

کاش آن شب‏های بی‏ برگشت برگردند

تا شهیدان غریب دشت برگردند

کاشکی یک بار دیگر از خم کانال

ضربتی‏ های گروه گشت برگردند

بچه‏ های رفته تا «شلمچه» و «مجنون؛ بچه ‏های شکست حصر آبادان؛ بچه ‏های «گریه در جشن حنابندان»! شما هرگز فراموش نمی‏شوید.

هنوز لحظه‏ هایمان را به نامتان متبرک می‏کنیم. هنوز در این کوچه‏ ها، طنین گام‏ هایتان جاری است و رهگذران عاشق، سرمست از جرعه‏ ی زلال روح آسمانی‏ تان، عشق و ایمان و مهربانی را زمزمه کرده و آرزو می ‏کنند که: ای کاش هیچ نسلی حماسه‏‌ی حضور را فراموش نکند.

 

 

 

پیام آقای دکتر بذرافشان به مناسبت شروع سال تحصیلی

پیام رییس سازمان بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید
بسم الله العلیم الحکیم
اساتید محترم و فرهیخته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان
امسال در حالی به استقبال بهار علم ورزی و دانش اندوزی می رویم که شور و شعور حسینی بیت الغزل دیوان معرفت و دانایی فضای دانشگاه هاست. تقارن معنادار آهنگ مهر دانش با هفته دفاع مقدس برای همکارانم حاوی این پیام است که فرماندهان جنگ نرم همچون آن ایام پرافتخار رسالتی سنگین بر دوش دارند و شایسته است با جزم نمودن عزم ها و با نشاطی حسین وار در فعال سازی ظرفیت علمی و انرژی جوانی دانشجویان این مرز و بوم، تلاشی وافر و جهدی بلیغ نمایند تا قطار پیشرفت ایران اسلامی با سرعتی شتابان در مسیر پرفراز و نشیب خود در رسیدن به اهداف عالیه انقلاب و ایجاد تمدن نوین اسلامی طی طریق نماید.
آغاز سال تحصیلی جدید فرصت مغتنمی است که همه همکاران ارجمند را به هم افزایی همدلانه و عالمانه دعوت کنیم تا در پرتو تشریک مساعی شما فرهیختگان عزیز و همراهی مدیران محترم دانشگاه ها بتوانیم رسالت ملی حرفه ای و اخلاقی خویش را انجام دهیم. استفاده از آخرین دستاوردهای علمی روز دنیا، اتکا به نبوغ و خلاقیت جوانان ایرانی و تجربه اساتید پیشکسوت، نهادینه نمودن مهارت محوری در دانشگاه ها با هدف تربیت دانشجویان توانمند و کارامد، بسترسازی جهت اتصال جامعه با دانشگاه، نظریه پردازی های مورد نیاز در حوزه های مختلف به ویژه علوم انسانی، تلاش جهت حمایت علمی از تولید و اشتغال به عنوان مهمترین گام های تحقق اقتصاد مقاومتی و تبیین گفتمان حیات بخش انقلاب اسلامی، کمک های علمی به قوای سه گانه به ویژه قوه مجریه و دولت که بار سنگین اداره کشور به دوش ایشان است را جزو وظایف و رسالت خود می دانیم و از همه اساتید دغدغه مند که دل در گرو ایران عزیز دارند در این راه استمداد می کنیم.
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
مجتبی بذرافشان مقدم

۳۱ شهریور ۹۶ مصادف با اول محرم الحرام ۱۴۳۹

بیانیه آغاز سال تحصیلی ۹۷ – ۱۳۹۶

در آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، بیانیه ای از سوی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی صادر شد که به شرح زیر است:

باسمه تعالی

شروع ماه مهر، هر ساله در کشور ما سرآغاز شکوفه زدن درخت دانش و آگاهی و سر برآوردن غنچه های معرفت و دانایی است و دوباره شور و نشاط و فعالیت، فضای دانشگاهها را پر از هیجان می نماید و چون بهاری دل انگیز، شکوفه ریزان گلبرگ های زندگی عالمانه و فرهیختگی و شروع یک فعالیت علمی و آموزشی همه جانبه و در سایه این تحرک، ساختن فردایی شاد و بالنده را نوید می دهد.

آغاز سال تحصیلی جدید و شروع بهار کسب علم و دانش که همزمان و مقارن با ایام خجسته هفته دفاع مقدس و یادآور حماسه آفرینی فرزندان برومند این سرزمین در دفع تجاوز عوامل استعمار و استکبار جهانی است و امسال هم با آغاز سال هجری و ایام حزن و اندوه سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام و یاران باوفای ایشان نیز همراه شده است، به هر مسلمان آزاده ای این درس بزرگ را می دهد که همان گونه که به فکر درس و بحث و علم آموزی هستید باید به این گونه مسائل نیز توجه داشته باشید.

ما در حالی سال جدید تحصیلی را آغاز می کنیم و اندوهگین عزای امام شهیدمان هستیم که داغدار مصیبتهای فراوان مردم مظلوم و مسلمان میانمار، غصه دار کودکان بی پناه یمن، نگران ستم دیدگان افغانستانی، فلسطینی و پاکستانی و اندوهناک ظلم و ستم بی شماری که بر مردم عراق و سوریه و سایر ممالک اسلامی می رود، هستیم و با تأسی به سید الشهدا علیه السلام یار مظلومان و دشمن ظالمان بوده و خواهیم بود.

و اکنون در مسیر پیشرفت ایران اسلامی باید که با همتی بلند و عزمی قوی، اقدام کنیم و با اتکال به خداوند بزرگ، در جاده ترویج علم و تحصیل آگاهی، قدم بگذاریم و برای ورود به سرزمین نور و روشنایی، گام برداریم و برای رسیدن به مقصود نهایی، از ذات بی همتای خداوند مدد بجوییم و از درگاه ملکوتی اش بخواهیم که در این مسیر یاریمان کند.
کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی آغاز سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ را به اساتید محترم بسیجی، رؤسا، مدیران و کارکنان گرامی مراکز و مؤسسات آموزش عالی، به ویژه دانشجویان جدید الورود که در سال جاری، به جمع خانواده بزرگ آموزش عالی اضافه شده اند، صمیمانه تبریک می گوید و برای همگان از درگاه خداوند متعال، دستیابی به مدارج عالی علمی، دینی و اخلاقی، تواًم با موفقیت، بهروزی و سعادت، خواهان و خواستار است. امیدواریم به فضل الهی و تحت توجهات حضرت ولی عصر «عج» در جهت تهذیب، خودسازی، علم اندوزی اقدام نموده و در آینده گنجینه ای از گوهرهای کم نظیر علم و معرفت برای پیشرفت کشور باشیم.
کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی