مدرسه عشق

محرم مدرسه عشقی است که باید در آن درس آموخت. محرابی است که باید در آن به نماز عشق ایستاد و نردبانی است که باید از آن بالا رفت تا به لقای حق شتافت.

عاشورا سالروز عروج خونین سبکبالان عاشقی است که با شهادت خویش حماسه ای جاودانه آفریدند. عاشورا چشمه نوری است که سیاهی ها و تاریکی ها را از جان می شوید و زلالی و پاکی را سخاوتمندانه به آن هدیه می کند.

عاشورا نمایش پرشکوه عشق است که با ایثار و از خودگذشتگی حسین(ع) و یاران فداکار آن حضرت در صحنه کربلا خلق می شود. حماسه کربلا حقیقتی را در کهکشان عشق و خون به تصویر کشید تا دیگر کسی برای چشم پوشیدن از آفتاب حقیقت، بهانه ای نیابد.

کربلا صحنه وقوع حماسه جاویدی است که وجدان انسان های آگاه، صلابت آسمانی اش را ستایش می کند و در برابر قداست و عظمت آن سر تعظیم فرود می آورد. نام آنانی که در معراج کربلا تن به خاک سپردند و به افلاک پرکشیدند، بعد از گذر قرن ها هم چنان بر تارک تاریخ می درخشد.

عاشورا که می‌رسد، دل‌های شیعیانش در آتش عشق حسین(ع) می‌سوزد هر عاشقی که واقعه عاشورا را خوانده باشد و به راز و رمز آن پی برده باشد، دل از این عاشقی بر نمی‌کند.

و ادامه راه عاشقی، سرگشتگی و حیرانی در پیمان با حسین(ع) و سر نهادن بر سر پیمان با اباعبدالله است چرا که حسین تا ابد ماندگار است. راستی که لبیک به حسین(ع) و درک رسالت او پیمان با همه خوبی‌هاست.

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی ، روزهای غم بار تاسوعا و عاشورای حسینی و شهادت مظلومانه سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش را به مسلمانان، آزادی خواهان و شیفتگان آن حضرت تسلیت می گوید.

شورای کانونهای استان

ششمین جلسه شورای کانون های بسیج اساتید خراسان رضوی در سال ۹۷ روز پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۷ با حضور مدیران و اعضای شورای مرکزی کانونهای استان و آقای دکتر نادری معاون سرمایه انسانی سازمان بسیج اساتید کشور در سالن جلسات سازمان بسیج اساتید خراسان رضوی و با تلاوت کلام الله مجید آغاز شد و مباحث بصیرتی و اخبار سیاسی ایران و جهان توسط آقای احمدآبادی ارائه گردید و سپس آقای دکتر بذرافشان رئیس سازمان بسیج اساتید استان، ضمن خیر مقدم و تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) گزارشی از برگزاری برنامه میزهای مشاوره در مساجد شاخص و برنامه های در حال اجرا و هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی ارائه کرد.

در ادامه دکتر احمد نادری معاون سرمایه انسانی بسیج اساتید کشور توضیحاتی در خصوص سیاستهای بسیج اساتید کشور داد و اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب در برهه خیلی حساسی بسر می بریم و باید با درایت و مدیریت از این برهه رد شویم.

در دوره جدید بسیج اساتید می خواهد با تشکیل اندیشکده ها در کف میدان باشد و از نزدیک با مشکلات مردم در ارتباط باشد و رویکرد حل المسائلی دغدغه جدی بسیج اساتید است وی گفت باید بسیج را به درون دانشکده ها ببریم و جذب اساتید در آنجا اتفاق بیافتد همچنین نگهداشت نیروها باید از سازمان به کانونها منتقل شود و اینکه معاونت سرمایه انسانی بسیج اساتید در حال برنامه ریزی برای تهیه مدلهای جدید جذب می باشد.

در پایان اساتید حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل جاری دانشگاه ها و بسیج اساتید پرداختند.

جلسه شورای مرکزی کانون ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوى در ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ٢١شهریور ماه در محل موسسه آموزش عالی خراسان با تلاوت آیات نورانی کلام الله مجید و ذکر صلوات بر محمد صلى الله علیه و آله و سلم برگزار گردید.
در ابتدای جلسه آقای رجبی ضمن خوشامدگویی و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام و یاران باوفایشان، دستور جلسه را قرائت کردند.
در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین امینی محور بحث حلقه صالحین را درس هایی از کربلا قرار دادند و گفتند: اولین درسی که از واقعه کربلا می گیریم بحث اهمیت نماز است. در بعد از ظهر روز تاسوعا زمانی که سپاه دشمن به سپاه امام حسین علیه السلام حمله می کند امام با لحنی محبت آمیز به قمر بنی هاشم می فرمایند: جانم به فدای تو به سوی آنها برو و از آن ها مهلت بخواه تا امشب را صبر کنند و جنگ را به فردا بیندازند تا بتوانیم امشب قدری نماز و قرآن بخوانیم.
نماز دو خاصیت بزرگ دارد:
الف) نماز پرواز معنوی است به سوی خالق یکتا
ب) دگرگرایی نماز است.
قبل از اقامه نماز، نمازگزار میبایست به پاکی آب وضو و مکان وضو و خواندن نماز که غصبی نباشد دقت داشته باشد و وقت نماز را نیز رعایت کند.
نمازگزار وقتی وارد نماز میشود به یاد خداست ولی قبل از آن خدا توفیق خواندن نماز را به نمازگزار عطا می کند و خداوند به یاد آن بنده است و لذاست که می فرماید: و لذکر الله اکبر و یاد خدا بزرگتر است.
در ادامه جلسه آقاى رجبى گزارشى از هجدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید کشور که با عنوان بسیج اساتید و آغاز دوره تمدنی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران برگزار گردید را به سمع حاضران در جلسه رسانده و در ادامه گفتند وظیفه ما اساتید دانشگاه در برهه کنونی بسیار سنگین است و باید در حد توان در هدایت و روشنگری اطرافیان و خصوصاً جوانان کشور کوشا باشیم.
در ادامه اضافه کردند که جلسه ی شورای کانون ها روز پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه در محل سازمان بسیج اساتید استان برگزار میگردد و حضور اعضاى شوراى مرکزى در این جلسه داراى اهمیت مى باشد.
همچنین به دنبال مصوبه جلسه گذشته شورای مرکزی، حکمهای مسؤولیت مدیران کانون توسط آقای رجبی به آنها اعطا شد و آقاى دکتر نخچیان توسط آقای صادقی راد به عنوان عضو جدید شورا به اعضای حاضر معرفی شده و مقرر گردید از جلسه آینده ایشان نیز در جلسه شوراى مرکزى حضور یابند و همچنین مصوب گردید اعضای شورای مرکزی باید از مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی انتخاب گردند و دارای کد مدرسی فعال باشند.
در ادامه جلسه برنامه های هفته دفاع مقدس مطرح و نهایی گردید و فعالیت های زیر برای اجرا به تصویب رسید.
١. پنجشنبه ۵/۶/٩٧ جلسه بیان خاطرات دفاع مقدس توسط اعضاى کانون به همراه خانواده.
۲٫ برگزاری مراسم دعای ندبه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین امینی در تاریخ ۶/ ٧ ٩٧ در محل مسجد و مجموعه فرهنگی حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف.
۳٫ بازدید از مجتمع آیه ها برای اعضاى بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی و خانواده ایشان.
۴٫ بازدید از منزل آقای دلبریان و استفاده از روایت گری ایشان.
۵. شرکت اعضای شورای مرکزی به همراه خانواده در مجموعه شبیه سازی اسلحه ها.
جلسه در ساعت ٨ صبح با صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم پایان گرفت .

فرا رسیدن ماه محرم

فانوس اشک هایتان را روشن کنید، ماه غریبی شهید نینواست .

عطری که از حوالی پرچم وزیده است
ما را به سمت مجلس آقا کشیده است
از صحن هر حسینیه تا صحن کربلا
صد کوچه باز کنید، محرم رسیده است . . .

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی فرارسیدن ماه محرم  را به همه مسلمین جهان و  پیروان اباعبدالله الحسین ، بالاخص اساتید بسیجی تسلیت عرض می نماید.

اجلاس سراسری بسیج اساتید

هجدهمین اجلاس سراسری سازمان بسیج اساتید کشور روز ۱۴ شهریــور ماه ۱۳۹۷، با حضور سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین، آیت‌الله مصباح یزدی رئیس مؤسسه امام خمینی «ره»، حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حدود ۱۰۰۰ نفر از اساتید بسیجی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

روز قبل این اجلاسیه (۱۳ شهریور) با برگزاری کارگروه ها و میزهای تخصصی اساتید بسیجی عضو سازمان بسیج اساتید در قسمتهای مختلف برگزار شد و مسائل سیاسی، تشکیلاتی، سازمانی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در ابتدای اجلاسیه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته پرداخت و مواردی به شرح زیر عنوان کرد:

در برخی حوزه‌ها اصلاح روش داشتیم و در برخی امور نوپدید نیز ورود پیدا کردیم.

بررسی رابطه اساتید با علوم انسانی، جامعه، دانشجو، نهاد سیاستگذار، دولت، مسجد، بین‌الملل، تولید مجلات و تشکیلات از جمله این امور است. اگر این روش شناسی به درستی صورت گیرد می توان از رابطه های ذکر شده تولید قدرت کرد.

ما رقیب دولت نیستیم اما مستمع هم نمی مانیم بلکه همکار انتقادی دولت بوده و به جای انتقاد صرف به تجویز راه حل می پردازیم.

در ادامه این مراسم سردار غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز به ایراد سخنرانی پرداخته و مطالبی را به این شرح مطرح کرد:

دوگام پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام به شایستگی طی شده است و اگر یک دولت اسلامی این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد به اسلامی شدن جامعه و تحقق تمدن نوین اسلامی نزدیکتر می‌شویم.

ایستادگی مردم ما در جنگ طولانی ۸ ساله بدیل ندارد؛ همچنین نعمت وجود رهبری نیز نعمتی است که هیچ کشوری و ملتی در عصر حاضر از آن بهره نبرده است و اگر این رکن رکین نبود به طور حتم این انقلاب بقایی نداشت. استمرار حیات انقلاب به یمن رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است.

دست‌آوردهای انقلاب اسلامی باید بیان شود تا مردم بدانند جریان نخبگانی کشور در چهار دهه انقلاب نعمتی از نعمت‌های بزرگ خداوند بوده؛ اگر ما این نعمات را نقل نکنیم دچار خسران می شویم. نباید دائماً از زبان یاس و ناامیدی سخن گفت بلکه باید با زبان امید با یکدیگر صحبت کنیم و از داشته‌های واقعی خود بگوییم.

پیش از انقلاب اسلامی تعداد دانشجویان کشور ما ۱۷۰ هزار مورد بود که امروز به ۵ میلیون نفر رسیده است. همچنین اعضای هیئت علمی ۴ هزار نفر بودند که امروز به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

۲ درصد تولید علم جهان در ایران صورت می‌گیرد و ۱۸ دانشگاه کشورمان جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند. پیش از انقلاب ۴۰ درصد کودکان واجب التعلیم مدرسه نمی رفتند و چیزی به عنوان المپیاد علمی در ایران وجود نداشت؛ همچنین بعد از انقلاب اسلامی قرآن کریم به ۱۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

بسیج کلید طلایی حل مشکلات کشور است و تعریف آن صرفا به یک سازمان محدود نمی‌شود بلکه هر کس دل داده نظام و انقلاب است و راه سرخ شهیدان را ادامه می‌دهد بسیجی نام می‌گیرد.

اگر ادعا می کنیم بسیج کلید طلایی حل مشکلات کشور است باید به اعتلا در تمام بخش‌ها برسد بدین جهت در بخش صنعت ورود پیدا کردیم و ۳۲ کلینیک آسیب شناسی و مسئله شناسی در این بخش عملیاتی شده است. بسیج برای برون رفت رکود صنایع کشور حرف دارد؛ در طی چهار سال می توانیم ۴۰ هزار روستای کشور را دچار تحول شگرف در بخش کشاورزی و رشته های مشابه بکنیم چرا که طرح های اجرایی و عمرانی و عملیاتی داریم.

برخی بیان می‌کنند علاج مشکلات اقتصادی کشور مسائل سیاسی است اما ما از این حرف آنها بوی بدی را استشمام می کنیم که گویای باز کردن باب مذاکره با کسانی است که با ما دشمنی دارند.

ما با بخش‌های کوچکی از دولت تعاملاتی داشته اما هنوز قطره است و ماجرای دریا.

شناخت میدانی که در آن قرار داریم از جمله این عوامل است. جغرافیا و هندسه میدان عمل را باید شناخت. در حال حاضر آسیب‌های ما در بخش مدیریتی کشور است.

شناخت دشمن و عناصر خودفروخته داخلی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. بخش عظیمی از مشکلات نیز ایجاد جنگ روانی و کوه ساختن از کاه توسط دشمنان است.

در این راه سختی‌هایی هم وجود دارد اما فتح و ظفر در میدان خطر بروز پیدا می کنند.

با این حال حق نداریم با زبان ناامیدی و یاس با دانشجویان و مردم سخن بگوییم. اساتید بسیجی نیز باید با امید واقعی دادند و از سر صدق با دانشجویان سخن گویند.

در ادامه آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس مؤسسه امام خمینی (ره)  به سخنرانی پرداخته و این مطالب را عنوان کردند: بسیج از ابتدای انقلاب تاکنون در حوزه‌های مختلف ورود پیدا کرده و گسترش وسیعی یافته است. بسیج محدود به سن و سال خاصی نیست و در راستای پیشبرد اهداف انقلاب گام برمی‌دارد.

اولین گام آن است که هدف از تشکیل بسیج را بدانیم. اوایل انقلاب هدف از تشکیل بسیج دفاع نظامی بود اما امروز حوزه‌های ورود و حضور بسیج متعدد شده است و در عرصه‌های فرهنگی، صنعتی، پزشکی، عمرانی و … نیز راه پیدا کرده است.

این جمهوری اسلامی سبب تمایز این انقلاب شده است. هدف اصلی از انقلاب نیز تحقق همین هدف بوده است، اگر این پسوند اسلامی حذف شود ارزش این انقلاب به عنوان یک جهاد و عبادت بزرگ نیز از دست می‌رود.

امام خمینی (ره) اصرار داشتند که این جمهوری اسلامی باشد و این اصرار نیز ناشی از اهداف بلندی بود که از انقلاب انتظار داشتند.

امام خمینی (ره) فرمودند هدف معرفت الله است، پس معرفت از عدالت هم بالاتر است. پس انسان باید بداند مسیری که انتخاب می‌کند به کجا می‌رود. در این میان تنها دانستن کافی نیست بلکه انسان باید عزم و اراده داشته باشد تا آنچه می‌داند را محقق کند. برای رشد جامعه اسلامی دو عنصر دانستن و خواستن موردنیاز است.

اساتید دانشگاه علاوه بر اینکه باید عومل اثباتی را در جامعه گسترش دهند می‌بایست درصدد حذف عوامل منفی نیز باشند. برای اینکه ما این دو کار را خوب انجام دهیم هم عوامل اثباتی را باید درست بشناسیم و هم عوامل منفی را دور کنیم.

در کنار این دستاوردها عوامل منفی نیز وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شد. اگر باورها فاسد شوند نمی‌توان راه به جایی برد. قرآن کریم می‌فرماید افراد ابتدا دچار بی اعتنایی، سپس شک و تردید، انکار جدی و پس از آن جدال با مؤمنان می‌شوند. اساتید دانشگاه باید ابتدا با گسترش دایره شناخت خود درصدد تربیت افرادی با بصیرت برآیند.

استاد بودن مسئولت بالایی است. باید تفاوت‌ها و استعدادهای افراد را شناخت و بنابر آن افراد را به تمرین برای خودسازی دعوت کرد. در تاریخ کمتر روزی بوده است که مومنین این همه دشمن و ابزار دشمنی داشته باشند، امروز به سختی می‌توان کشورهایی را پیدا کرد که واقعا دوست ما باشند؛ در واقع یا بی تفاوتند یا خونخوار و متخاصم. در چنین شرایطی از انواع حوزه‌های فرهنگی، هنری، بهداشتی و پزشکی به دشمنی با ما می‌پردازند چرا که نمی‌خواهند ما ترقی انسانی کنیم.

در این اجلاس از ستاد راهبردنگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی نیز رونمایی به عمل آمد و دکتر سیدمصطفی مصلح‌زاده به عنوان دبیر این ستاد انتخاب شد.

همچنین در این مراسم، از دکتر احمد رهدار عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم و مهدی جمشیدی عضو هیأت علمی پژهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به دلیل خدمات ارزنده برای اسلامی سازی و تحول در علوم انسانی، همچنین عزت الله مطهری (عزتشاهی) مبارز انقلاب، سید مصطفی اندرزگو فرزند شهید اندرزگو و مدیر پروژه تولید جنگنده ملی کوثر به عنوان خادمان انقلاب اسلامی تجلیل به عمل آمد.