۰

اخبار

همایش وحدت حوزه و دانشگاه

آذر ۳۰, ۱۳۹۵ در ۱۰:۳۹ ب.ظ توسط

به همت بسیج اساتید دانشگاه فردوسی مشهد، همایش وحدت حوزه و دانشگاه با حضور اساتید بسیجی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی شهر مشهد و برخی طلاب علوم دینی، در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی، برگزار شد.

این برنامه که مجری آن آقای رجبی مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی بود با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم توسط آقای دکتر ثنایی عضو هیئت علمی دانشکده الهیات، نواختن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران و عرض ارادت به ساحت مقدس حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام و صلوات خاصه آن حضرت، آغاز شد و سپس میزگرد وحدت حوزه و دانشگاه با شرکت آقای دکتر حائری عضو هیئت علمی دانشکده الهیات، آقای دکتر وکیلی عضو هیئت علمی دانشکده ادبیات و آقای دکتر عابدی سرآسیاب عضو هیئت علمی دانشکده الهیات برگزار شد.

در ادامه آقای دکتر بذرافشان مسؤول بسیج اساتید دانشگاه فردوسی، ضمن خیرمقدم به آقای دکتر کافی ریاست محترم دانشگاه فردوسی و حضرت آیت الله علم الهدی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محترم مشهد، گزارشی مختصر از فعالیت های بسیج اساتید دانشگاه ارائه کرده و پس از ایشان، حضرت آیت الله علم الهدی، به ایراد سخن پرداخته و این مطالب را با توجه به آیه شریفه «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی» مطرح نمودند:

از ان تقوموا لله می توان وحدت حوزه و دانشگاه را برداشت کرد.

وحدت بدون محور امکان پذیر نیست و آن چیزی که برای حوزه و دانشگاه می تواند محور باشد، قیام لله است.

از زمانهای خیلی قبل، تلاشهای زیادی برای جدا کردن دین از متن جامعه انجام گرفت.

ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی و دانشمندانی از این دست، همه فقهایی بودند که با علوم دین آشنا بودند ودانش آموخته حوزه های علمیه بودند.

اصل وحدت آن است که علوم پایه و فنی از حوزه سکولار خارج شود و رنگ دینی بگیرد.

خیلی از بزرگان حوزه و دانشگاه با وحدت مخالف بودند و بیشتر به پیوند حوزه و دانشگاه معتقد بودند ولی حضرت امام «ره» بر این امر اصرار داشتند و نهایتاً هم همین شد.

حاکمیت فرهنگ حوزه در دانشگاه و فرهنگ دانشگاه در حوزه، اصل اساسی در وحدت است.

دانشگاه در قبل از انقلاب، محل فساد و نافرمانی خداوند بود ولی حالا فضایی معنوی و الهی شده است و هم اکنون دانشجویان و اساتید مؤمن و معتقد جمعیت غالب دانشگاهها هستند.

photo_2016-12-23_22-41-18

 

 

پاسخ دهید