اولین اجلاس علمی، آموزشی و تشکیلاتی روسای مراکز استانی بسیج اساتید و مدیران کانون های بسیج اساتید سراسر کشور  در روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در محل تالار شهید مطهری دانشگاه آزاد اسلامی تهران با سخنرانی دکتر غلامی وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در این اجلاس گفت: بسیج اساتید سعی دارد از کسانی که اسلام را محور هدف فعالیت خود قرار داده اند مدد بگیرد. بسیج اساتید  می‌خواهد به اجتماعی شدن علم کمک کند و از حیث رویکرد سعی دارد شأن کارسازی داشته باشد.

وی ادامه داد: ما اگر شأن کارسازی نداشته باشیم از سنت اسلامی و الهی و وحیانی جدا شده ایم. ما در بسیج اساتید تلاش داریم از حیث تشکیلاتی در نیروی انسانی تا دانشکده‌ها گسترش پیدا کنیم.

زارعی افزود: ما از نظر تخصص بنا داریم هر کانونی مزیت داشته باشد و کانونها باید مزیت محور باشند.

رئیس سازمان بسیج اساتید تاکید کرد: ما از حیث سیاسی از خط‌کشی‌ها عبور خواهیم کرد، این بیان صریح ولی امر است و ما این را با احدی تعارف نداریم که بسیج جدای از جناح‌هاست.

وی گفت: ما به علوم انسانی اسلامی توجه داریم و بنا نداریم بگوییم که آیا علوم انسانی اسلامی امکان دارد؟

زارعی که وزیر علوم را خطاب سخنانش قرار داده بود، اظهار داشت: آقای وزیر علوم انسانی بومی اتفاق افتاده است برای اینکه جایگاه علوم انسانی مدرن را دستکاری کرده است.

رئیس سازمان بسیج اساتید ادامه داد: ما از حیث روش تحقیق به ابزار اندیشکده رسیدیم این اندیشکده‌ها ساختاری اضافه در دانشگاه ها ایجاد نمی‌کنند بلکه باید از درون بجوشد و با استادانی که در تخصص‌های خودشان بناست در یک موضوعی حل‌المسائلی فکر کنند می‌خواهیم در استانها به کمک استانداران و فرمانداران بیایند ما می‌خواهیم به دولت کمک کنیم.

وی گفت: ما به آقای رئیس‌جمهور نامه دادیم و اعلام کردیم که بنا داریم به دولت کمک کنیم.

زارعی تصریح کرد: آقای وزیر علوم تنها وزیری است که در دوره جدید در تمام جلسات شورای اسلامی شدن دانشگاه ها حضور داشتند و با دغدغه به مسئله نگاه می‌کنند.

رئیس سازمان بسیج اساتید تاکید کرد: ما از وزیر علوم می‌خواهیم که از ظرفیت بسیج اساتید استفاده کند، ما باید کاری کنیم که بماند نه کاری کنیم که بمانیم، وزارت علوم و بسیج اساتید باید چنین کاری کنند.

وی با اشاره به لزوم ارج‌گذاری قانونی و عینی به مطالعات راهبردی، گفت: ما برای تشکیل اندیشکده‌های راهبردی از هیچ رئیس‌ دانشگاهی درخواست بودجه نخواهیم کرد اما اگر استادی توانست مشکلی را حل کند چرا دانشگاه از استادی که نخبه است استفاده نکند.

رئیس سازمان بسیج اساتید با اشاره به سنگ‌اندازی‌های برخی از روسای دانشگاه‌ها گفت: به طور نمونه در شیراز استاد نخبه ما محصول را تولید کرده و در سوخت موشک تغییر کیفی داده است و این محصول عینیت دارد ولی دانشگاه از او آی اس آی می‌خواهد!

وی خطاب به وزیر علوم گفت: ما در خدمت شما به عنوان سرباز هستیم که نظام اداری علم را برای انقلاب اسلامی دور بزنیم، ما به کمک شما در دانشگاه‌ها رویدادهای استارتاپی را مدیریت می کنیم.

زارعی تاکید کرد: ما باید دانشگاه را از گروگان مقالات کمی، کم بهره و کم ‌خاصیت آزاد کنیم، دانشگاه مصداق عینی این بیان رهبر حکیم انقلاب اسلامی باید باشد که از سنت ما نقل می‌کند « العلم سلطان».

وی گفت: این جمع که در بسیج اساتید حضور دارد هیچ وقت نمی‌پذیرند که در دانشگاه خط انقلاب اسلامی زیر سوال برود، آقای وزیر ما وعده می‌کنیم کرسی‌های آزاداندیشی را در کمال عقلانیت و کیفیت برگزار کنیم، اما او که در دانشگاه فرمان شلیک به جمهوری اسلامی را صادر می‌کند را نمی‌توانیم بپذیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *