در سالروز شهادت استاد دانشمند شهید دکتر مصطفی  چمران، همایش روز ملی بسیج اساتید در  روز پنج شنبه ۹۷/۳/۳۱  ساعت  ۱۷ در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردسی مشهد با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، نواختن سرود ملی  و صلوات خاصه حضرت رضا (ع) آغاز گردید. مجری این همایش آقای رجبی مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی بود که در ابتدای مراسم ضمن خیر مقدم به مدعوین، اساتید و میهمانان حاضر به توضیح و شرح برنامه های این همایش پرداخت. پس از آن آقای دکتر بذرافشان رئیس سازمان بسیچ اساتید استان خراسان رضوی به مدعوین و اساتیدی که از شهرهای مختلف استان خراسان رضوی در جلسه حاضر بودند خوشامد گفته و از حضور میهمانان ویژه مراسم آقای دکتر زاکانی و سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر مسؤولین لشکری و کشوری حاضر در مراسم تشکر و قدر دانی نمود.

دکتر بذرافشان در این سخنان، به روند شکل گیری سازمان بسیج اساتید پرداخت و این که در مراحل اولیه شکل گیری سازمان، چه مشکلاتی پیش روی  اساتید بوده  و اینکه چه تلاش هایی از طرف اساتید حاضر آن زمان صورت گرفته که اکنون و در حال حاضر چنین سازمان منسجم و کارآمدی به وجود آمده است. ایشان در ادامه صحبت های خود از رؤسای دانشگاه های مختلف که حداقل همکاری را با سازمان بسیج اساتید استان دارند و خبر روز ملی بسیج اساتید را در سایت های دانشگاه های خود درج می کنند تشکر نمودند و گلایه ای کردند از دانشگاه هایی که این حداقل را هم انجام نمی دهند

پس از آن آقای دکتر زاکانی جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس و نماینده ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، سخنان خود را با خاطره ای از شهید دکتر چمران آغاز نمود که در زمان نوجوانی دیداری با شهید چمران داشته و از آن زمان شیفته و مجذوب شهید چمران بوده و هستند. ایشان در ادامه به موضوع “نیم نگاهی به تحولات داخلی امروز و تقش اساتید در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی” ادامه دادند. دکتر زاکانی از انقلاب سوم  در زمان حال سخن گفتند و اینکه  و در حال حاضر کشور ما در یک تحول بزرگ قرار گرفته است ، تحولی که قرار است انقلاب اسلامی گام های بزرگی  را بردارد، ایشان با اشاره به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در رابطه با دولت و جامعه اسلامی به چگونگی شکل گیری  دولت و جامعه اسلامی در دوران ۴۰ ساله انقلاب پرداختند و به هفت هدف اصلی و اساسی انفلاب اسلامی اشاره کردند و اینکه سرمنزل مقصود انقلاب رسیدن به این اهداف و شرط آن حرکت در مسیر تحول است و اگر این حرکت و شتاب صورت نگیرد عملا نمی توانیم بگوییم انقلاب مسیر موفقی را طی کرده است.

در ادامه همایش آقای قاسمی از فعالان فرهنگی و چمران شناسان استان خراسان رضوی به تبیین و شرح طرحی با عنوان مثل چمران پرداخت و اینکه در این طرح که شامل دوره های مقدماتی، تکمیلی و عالی می باشد. در هر دوره ۱۲ جلسه برگزار می گردد که کتاب هایی از قبل با موضوع شهید دکتر چمران معرفی خواهد شد و این کتاب ها توسط اساتید مجرب کشوری و همچنین اساتیدی از لبنان تدریس می شود .

مهمان ویژه همایش سردار دکتر سلامی جانشین محترم فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخنان خود را با ابراز خوشحالی از حضور در شهر مشهد و در میان اساتید بسیجی استان خراسان رضوی  شروع نمود، ایشان  مطالب و سخنان خود را با موضوع” الزامات تداوم فعال و الهام بخش انقلاب اسلامی با تاکید بر نقش اساتید دانشگاه ها در آن ”  ادامه داده و به تحولات صورت گرفته در جهان و بالاخص منطقه شرق آسیا و کشورهای اطراف ایران اشاره کردند و اینکه در حال حاضر کشور ایران اصلی ترین جایگاه را میان کشورهای منطقه به دست آورده که این موضوع برای کشورهای غربی بسیار سنگین است و آنها به این موضوع اذعان دارند.

سردار سلامی تاکید کردند که جنگ امروز منطقه جنگ نظامی نیست بلکه جنگ نرم و جنگ رسانه ای می باشد که دشمن کاملا به این موضوع واقف است و هزینه های زیادی برای استحاله فرهنگی و تغییر ذائقه مخاطبان شبکه های رسانه ای خود  از جمله مردم ایران و جوانان این کشور صورت داده است و یکی از وظایف  اساتید کشور و بخصوص اساتید بسیجی  بایستی حول این دست موضوعات باشد.

در قسمت پایانی مراسم آقای دکتر فغانی شعری را که در وصف شهید چمران و اساتید بسیجی سروده بودند برای حاضرین قرائت نمودند.

در پایان جلسه متن بیانیه پایانی مراسم روز ملی بسیج اساتید توسط مجری برنامه قرائت گردید و این همایش همزمان با اذان مغرب به افق مشهد و با ذکر صلوات بر حضرت محمد مصطفی (ص) به پایان رسید و نماز جماعت مغرب و عشاء در مکان نمازخانه دانشکده علوم  برپا گردید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *