هجدهمین اجلاس سراسری سازمان بسیج اساتید کشور روز ۱۴ شهریــور ماه ۱۳۹۷، با حضور سردار غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین، آیت‌الله مصباح یزدی رئیس مؤسسه امام خمینی «ره»، حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حدود ۱۰۰۰ نفر از اساتید بسیجی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

روز قبل این اجلاسیه (۱۳ شهریور) با برگزاری کارگروه ها و میزهای تخصصی اساتید بسیجی عضو سازمان بسیج اساتید در قسمتهای مختلف برگزار شد و مسائل سیاسی، تشکیلاتی، سازمانی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در ابتدای اجلاسیه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته پرداخت و مواردی به شرح زیر عنوان کرد:

در برخی حوزه‌ها اصلاح روش داشتیم و در برخی امور نوپدید نیز ورود پیدا کردیم.

بررسی رابطه اساتید با علوم انسانی، جامعه، دانشجو، نهاد سیاستگذار، دولت، مسجد، بین‌الملل، تولید مجلات و تشکیلات از جمله این امور است. اگر این روش شناسی به درستی صورت گیرد می توان از رابطه های ذکر شده تولید قدرت کرد.

ما رقیب دولت نیستیم اما مستمع هم نمی مانیم بلکه همکار انتقادی دولت بوده و به جای انتقاد صرف به تجویز راه حل می پردازیم.

در ادامه این مراسم سردار غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز به ایراد سخنرانی پرداخته و مطالبی را به این شرح مطرح کرد:

دوگام پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام به شایستگی طی شده است و اگر یک دولت اسلامی این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد به اسلامی شدن جامعه و تحقق تمدن نوین اسلامی نزدیکتر می‌شویم.

ایستادگی مردم ما در جنگ طولانی ۸ ساله بدیل ندارد؛ همچنین نعمت وجود رهبری نیز نعمتی است که هیچ کشوری و ملتی در عصر حاضر از آن بهره نبرده است و اگر این رکن رکین نبود به طور حتم این انقلاب بقایی نداشت. استمرار حیات انقلاب به یمن رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است.

دست‌آوردهای انقلاب اسلامی باید بیان شود تا مردم بدانند جریان نخبگانی کشور در چهار دهه انقلاب نعمتی از نعمت‌های بزرگ خداوند بوده؛ اگر ما این نعمات را نقل نکنیم دچار خسران می شویم. نباید دائماً از زبان یاس و ناامیدی سخن گفت بلکه باید با زبان امید با یکدیگر صحبت کنیم و از داشته‌های واقعی خود بگوییم.

پیش از انقلاب اسلامی تعداد دانشجویان کشور ما ۱۷۰ هزار مورد بود که امروز به ۵ میلیون نفر رسیده است. همچنین اعضای هیئت علمی ۴ هزار نفر بودند که امروز به ۹۰ هزار نفر رسیده است.

۲ درصد تولید علم جهان در ایران صورت می‌گیرد و ۱۸ دانشگاه کشورمان جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند. پیش از انقلاب ۴۰ درصد کودکان واجب التعلیم مدرسه نمی رفتند و چیزی به عنوان المپیاد علمی در ایران وجود نداشت؛ همچنین بعد از انقلاب اسلامی قرآن کریم به ۱۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

بسیج کلید طلایی حل مشکلات کشور است و تعریف آن صرفا به یک سازمان محدود نمی‌شود بلکه هر کس دل داده نظام و انقلاب است و راه سرخ شهیدان را ادامه می‌دهد بسیجی نام می‌گیرد.

اگر ادعا می کنیم بسیج کلید طلایی حل مشکلات کشور است باید به اعتلا در تمام بخش‌ها برسد بدین جهت در بخش صنعت ورود پیدا کردیم و ۳۲ کلینیک آسیب شناسی و مسئله شناسی در این بخش عملیاتی شده است. بسیج برای برون رفت رکود صنایع کشور حرف دارد؛ در طی چهار سال می توانیم ۴۰ هزار روستای کشور را دچار تحول شگرف در بخش کشاورزی و رشته های مشابه بکنیم چرا که طرح های اجرایی و عمرانی و عملیاتی داریم.

برخی بیان می‌کنند علاج مشکلات اقتصادی کشور مسائل سیاسی است اما ما از این حرف آنها بوی بدی را استشمام می کنیم که گویای باز کردن باب مذاکره با کسانی است که با ما دشمنی دارند.

ما با بخش‌های کوچکی از دولت تعاملاتی داشته اما هنوز قطره است و ماجرای دریا.

شناخت میدانی که در آن قرار داریم از جمله این عوامل است. جغرافیا و هندسه میدان عمل را باید شناخت. در حال حاضر آسیب‌های ما در بخش مدیریتی کشور است.

شناخت دشمن و عناصر خودفروخته داخلی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. بخش عظیمی از مشکلات نیز ایجاد جنگ روانی و کوه ساختن از کاه توسط دشمنان است.

در این راه سختی‌هایی هم وجود دارد اما فتح و ظفر در میدان خطر بروز پیدا می کنند.

با این حال حق نداریم با زبان ناامیدی و یاس با دانشجویان و مردم سخن بگوییم. اساتید بسیجی نیز باید با امید واقعی دادند و از سر صدق با دانشجویان سخن گویند.

در ادامه آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس مؤسسه امام خمینی (ره)  به سخنرانی پرداخته و این مطالب را عنوان کردند: بسیج از ابتدای انقلاب تاکنون در حوزه‌های مختلف ورود پیدا کرده و گسترش وسیعی یافته است. بسیج محدود به سن و سال خاصی نیست و در راستای پیشبرد اهداف انقلاب گام برمی‌دارد.

اولین گام آن است که هدف از تشکیل بسیج را بدانیم. اوایل انقلاب هدف از تشکیل بسیج دفاع نظامی بود اما امروز حوزه‌های ورود و حضور بسیج متعدد شده است و در عرصه‌های فرهنگی، صنعتی، پزشکی، عمرانی و … نیز راه پیدا کرده است.

این جمهوری اسلامی سبب تمایز این انقلاب شده است. هدف اصلی از انقلاب نیز تحقق همین هدف بوده است، اگر این پسوند اسلامی حذف شود ارزش این انقلاب به عنوان یک جهاد و عبادت بزرگ نیز از دست می‌رود.

امام خمینی (ره) اصرار داشتند که این جمهوری اسلامی باشد و این اصرار نیز ناشی از اهداف بلندی بود که از انقلاب انتظار داشتند.

امام خمینی (ره) فرمودند هدف معرفت الله است، پس معرفت از عدالت هم بالاتر است. پس انسان باید بداند مسیری که انتخاب می‌کند به کجا می‌رود. در این میان تنها دانستن کافی نیست بلکه انسان باید عزم و اراده داشته باشد تا آنچه می‌داند را محقق کند. برای رشد جامعه اسلامی دو عنصر دانستن و خواستن موردنیاز است.

اساتید دانشگاه علاوه بر اینکه باید عومل اثباتی را در جامعه گسترش دهند می‌بایست درصدد حذف عوامل منفی نیز باشند. برای اینکه ما این دو کار را خوب انجام دهیم هم عوامل اثباتی را باید درست بشناسیم و هم عوامل منفی را دور کنیم.

در کنار این دستاوردها عوامل منفی نیز وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شد. اگر باورها فاسد شوند نمی‌توان راه به جایی برد. قرآن کریم می‌فرماید افراد ابتدا دچار بی اعتنایی، سپس شک و تردید، انکار جدی و پس از آن جدال با مؤمنان می‌شوند. اساتید دانشگاه باید ابتدا با گسترش دایره شناخت خود درصدد تربیت افرادی با بصیرت برآیند.

استاد بودن مسئولت بالایی است. باید تفاوت‌ها و استعدادهای افراد را شناخت و بنابر آن افراد را به تمرین برای خودسازی دعوت کرد. در تاریخ کمتر روزی بوده است که مومنین این همه دشمن و ابزار دشمنی داشته باشند، امروز به سختی می‌توان کشورهایی را پیدا کرد که واقعا دوست ما باشند؛ در واقع یا بی تفاوتند یا خونخوار و متخاصم. در چنین شرایطی از انواع حوزه‌های فرهنگی، هنری، بهداشتی و پزشکی به دشمنی با ما می‌پردازند چرا که نمی‌خواهند ما ترقی انسانی کنیم.

در این اجلاس از ستاد راهبردنگاری دهه پنجم انقلاب اسلامی نیز رونمایی به عمل آمد و دکتر سیدمصطفی مصلح‌زاده به عنوان دبیر این ستاد انتخاب شد.

همچنین در این مراسم، از دکتر احمد رهدار عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم و مهدی جمشیدی عضو هیأت علمی پژهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به دلیل خدمات ارزنده برای اسلامی سازی و تحول در علوم انسانی، همچنین عزت الله مطهری (عزتشاهی) مبارز انقلاب، سید مصطفی اندرزگو فرزند شهید اندرزگو و مدیر پروژه تولید جنگنده ملی کوثر به عنوان خادمان انقلاب اسلامی تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *