وحدت حوزه و دانشگاه

بسم‌ اللَّه ‌الرّحمن ‌الرّحیم‌

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، عناصر تأثیرگذار فراوانی را در درون خود برای رسیدن به نقطه اوجی که امروزه به لطف خداوند در سرتاسر جهان، شاهد آن هستیم، داشته و دارد. از این عناصر، علاوه بر رهبری داهیانه و الهی بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی «ره» و حضور همه جانبه مردم همیشه در صحنه در تمامی عرصه‌های مورد نیاز انقلاب، می‌توان از مراکز و مراجع مؤثری مثل حوزه و دانشگاه نیز نام برد. همچنین واژه‌های استقلال، آزادی، وحدت کلمه و … که از واژه‌ها و مفاهیم مهم این انقلاب بوده و هست که مبنای فکری و اعتقادی این انقلاب عظیم را تشکیل می‌دهند.

در این میان وحدت حوزه و دانشگاه که به پیشنهاد امام راحل عظیم الشأن «ره» بر سه پایه‌ى اساسى حوزه، دانشگاه و وحدت استوار است و از مسایل اصلى این انقلاب و کشور محسوب می‌گردد، جایگاه ویژه‌ای دارد. چرا که حضرت ایشان با آن نگاه عمیق و الهی خویش، به وحدت و یکی شدن دو مرکز عمده تربیت نیروی انسانی مورد نیاز انقلاب، چشم داشته‌اند ولی آنچه مسلم است توجه به وحدت مطرح شده در این کلام نورانی است که چه امر مهمی را مطمح نظر داشته‌اند. یقیناً چنین نبوده که کلاس‌های درس دانشگاه‌ها در حوزه‌های علمیه و مباحث حوزوی در صحن دانشگاه مطرح و این دو قشر با یکدیگر در یک کلاس و حوزه درسی حضور یابند.

امام خمینی «ره» که می‌دانستند حوزه‌های علمیه در دهه‌ها و سال‌های اخیر، با توطئه دقیقاً برنامه ریزی شده دشمنان و خصوصاً کشورهای غربی، از کاروان اصلی علم روز جدا مانده و تنها به مسائل فقهی و امور دینی می‌پردازند، (در حالی که سابقه علمای این مرز و بوم، چنین امری را تأیید نمی‌کند و نمونه بارز آن ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، محمد بن زکریای رازی، خیام نیشابوری و … است که در عین تبحر در علوم طبیعی، نجوم، طب و ریاضیات، خود از علمای دینی بوده و در این حوزه هم متبحر بوده‌اند) و از سوی دیگر دانشگاه‌ها که مرکز ترقی، تعالی و تربیت نیروهای کارآزموده و تحصیل کرده مورد نیاز بخش‌های مختلف این کشور است، از مبانی و اصول اساسی دین کنار رفته و با آن کاری ندارند، حتی برخی از تربیت یافته‌های این محیط‌، دین را مخرب و تضعیف کننده ملت‌ها می‌دانند، لذا بحث وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح نمودند. وحدت در این نگاه عمیق، به معنی بازگشت و ارتباط این دو مرکز تربیت نیروی انسانی، به اصل و فطرتی که همواره مورد نظر بزرگان دین و اولیای الهی بوده‌است، می‌باشد. همان ارتباط و اتصالی که بر اساس باورهای اعتقادی و نگاه توحیدی حاکم بر این باورها، جامعه‌ى اسلامى را در درونِ خود، متحد و متصل به یکدیگر می‌بیند. این جامعه اجزاى مساعد با خود را جذب مى‌کند و اجزایى را که با آن دشمن باشند، به شدت دفع و با آن مبارزه مى‌نماید. باوری که در آیه شریفه قرآن با عنوان «اشدّاء على الکفّار رحماء بینهم» بیان شده است و این مبناى توحیدی و اعتقاد به وحدانیت خداوند بزرگ، در تمام شؤون فردى و اجتماعىِ جامعه‌ى اسلامى تأثیر مى‌گذارد و جامعه را به یک جامعه‌ى هماهنگ و مرتبط به یکدیگر و متصل و برخوردار از وحدت (وحدت جهت، وحدت حرکت و وحدت هدف) تبدیل مى‌سازد. یقیناً برای پیشرفت این امر با این درجه حساسیت بالا، باید برنامه ریزی دقیق و کارشناسانه انجام داد و تنها به سردادن شعار و صدور بیانیه در ایامی خاص، نمی‌توان اکتفا نمود.

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی با گرامی‌داشت روز ۲۷ آذرماه، سالروز شهادت دکتر محمد مفتح، منادی وحدت حوزه و دانشگاه و سایر شهدای گرانقدری که خون پاک خویش را در راه به ثمر رسیدن این انقلاب، نثار کردند و با درک حساسیت این موضوع، مطیع و فرمانبردار منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و خلف صالح بنیانگذار این وحدت مبارک، آمادگی خود را برای حضور همه جانبه در تمامی عرصه‌هایی که منجر و منتهی به این امر مهم گردد، اعلام می‌دارد و از همه اساتید گرانقدر و سایر اقشار دانشگاهی می‌خواهد، در حد توان خویش در این زمینه تلاش کنند تا به لطف الهی بتوانیم پرچم این انقلاب اسلامی را با سرافرازی و افتخار، به دست صاحب اصلی آن بسپاریم.

و السلام علی عباد الله الصالحین

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *