جلسه شورای مرکزی کانون ۶ آذرماه ۱۳۹۸

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى ساعت ۶ صبح روز ۶ آذر ماه در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمى کاربردى، با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم و قرائت آیات نورانى کلام الله مجید برگزار گردید و آقاى رجبى ضمن خوشامدگویی به حاضرین و تبریک هفته بسیج، دستور جلسه را قرائت کردند.

در حلقه صالحین حجت الاسلام و المسلمین امینى محور سخنان خود را داستان همراهى حضرت موسى علیه السلام و جناب خضر از سوره کهف قرار داده و گفتند: مسأله انتخاب معلم، استاد و دلیل راه، در مسیر تربیت نفوس و سیر و سلوک الی الله به حدی اهمیت دارد که گاه انبیای الهی، در مقطع خاصی نیز مأمور به این انتخاب می شدند و داستان خضر و موسی علیهما السلام در سوره کهف که داستانی بسیار پرمعنی و پرمحتوا است، چهره ای از این انتخاب است.

موسی علیه السلام مأمور می شود برای فرا گرفتن علومی که بیشتر جنبه عملی و اخلاقی داشت، نزد پیامبر و عالم بزرگ زمانش که قرآن از او به عنوان بنده ای از بندگان ما که او را مشمول رحمت خود ساخته و از سوی خود علم فراوانی به او تعلیم داده بودیم.» یاد کرده است، برود.

او بار سفر بست و با یکی از یارانش به سوی جایگاه خضر راه افتاد. حوادث اثنای راه بماند، هنگامی که به خضر رسید، پیشنهاد خود را به آن معلم بزرگ، مطرح کرد؛ او نگاهی به موسی علیه السلام افکند و گفت: «باور نمی کنم در برابر تعلیمات من، صبر و شکیبایی داشته باشی! » ولی موسی علیه السلام قول شکیبایی داد.

آنها نخست سوار بر کشتی شدند و «خضر» اقدام به سوراخ کردن کشتی کرد که بانگ اعتراض موسی برخاست و خطر غرق شدن کشتی و اهلش را به خضر گوشزد نمود ولی هنگامی که خضر به او گفت: «من می دانستم تو توان شکیبائی نداری! موسی از اعتراض خود پشیمان گشت و سکوت اختیار کرد، چرا که قرار گذاشته بود لب به اعتراض نگشاید تا خضر خودش توضیح دهد.

چیزی نگذشت در مسیر خود به نوجوانی برخورد کردند «خضر» بی مقدمه اقدام به قتل او کرد! منظره وحشتناک کشتن این جوان ظاهراً بی گناه، موسی علیه السلام را سخت از کوره به در برد و بار دیگر تعهد خود را فراموش کرد و زبان به اعتراض گشود، اعتراضی شدیدتر و رساتر از قبلی که چرا انسان بی گناه و پاکی را بی آن که مرتکب قتلی شده باشد کشتی؟ به یقین این کار بسیار زشتی است!

برای دومین بار، خضر پیمان خود را با موسی علیه السلام یاد آور شد و به او گفت اگر بار سوم تکرار کنی همیشه از تو جدا خواهم شد؛ موسی فهمید که در این مورد سر مهمی نهفته است و سکوت اختیار کرد تا خضر خودش بموقع توضیح دهد.

سومین حادثه وقتی رخ داد که آن دو وارد شهری شدند و مردم شهر حاضر به پذیرایی مختصر از آنان نشدند ولی خضر علیه السلام به کنار دیواری که در حال فرو ریختن بود رسید، آستین بالا زد و از موسی نیز کمک خواست تا دیوار را مرمت کند و مانع فرو ریختن آن شود. باز موسی علیه السلام پیمان خود را به فراموشی سپرد و به معلم خویش اعتراض کرد که این دلسوزی در برابر آن بی مهری منطقی است؟ اینجا بود که خضر اعلام جدایی از موسی علیه السلام نمود چرا که سه بار پیمان شکیبایی را که با خضر داشت شکسته بود ولی پیش از آن که جدا شوند، اسرار کارهای سه گانه خود را برای او برشمرد و پرده از آن برداشت.

در مورد کشتی گفت: پادشاهی ظالم و جبار، کشتیهای سالم را غصب می کرد و من کشتی را معیوب ساختم تا مورد توجه او قرار نگیرد زیرا کشتی تعلق به گروهی از مستضعفان داشت و وسیله ارتزاق آنها بود.

جوان مقتول فردی کافر، مرتد و اغواگر بود و مستحق اعدام و بیم آن می رفت که پدر و مادرش را تحت فشار قرار دهد و از دین خدا بیرون برد.

و اما آن دیوار متعلق به دو نوجوان یتیم در آن شهر بود و زیر آن گنجی متعلق به آنها نهفته بود و چون پدرشان مرد صالحی بود، خدا می خواست این گنج را برای آنها حفظ کند. سپس به او حالی کرد که من این کارها را خودسرانه نکردم، همه به فرمان پروردگار بود!

در اینجا موسی علیه السلام از خضر جدا شد، در حالی که کوله باری از علم و آگاهی و اخلاق را همراه خود می برد.

او به خوبی درسهای زیر را از مکتب آن معلم بزرگ و مربی اخلاق فرا گرفت:

۱٫ پیدا کردن رهبری آگاه و فرزانه و بهره گیری از علم و اخلاق او تا آن حد اهمیت دارد که پیامبر اولوالعزمی همچون موسی مأمور می شود که راه دور و درازی را برای حضور در محضر او و اقتباس از چراغ پر فروغش، بپیماید.

۲٫ در کارها نباید عجله کرد، چرا که بسیاری از امور، نیاز به فرصت مناسب دارد؛ گفته اند: «الامور مرهونه باوقاتها! »

۳٫ حوادثی که در اطراف ما رخ می دهد ممکن است چهره ای در ظاهر و چهره ای در باطن داشته باشند؛ هرگز نباید به چهره ظاهری رویدادهای ناخوش آیند قناعت کرد و عجولانه قضاوت نمود بلکه باید ماورای چهره های ظاهری را نیز از نظر دور نداشت.

۴٫ براى رسیدن به اهداف باید صبر داشت و نباید قضاوت کرد. باید ببینیم اقدامى که انجام شده چه هدفى را دنبال میکند.

در ادامه جلسه طرح توجیهى و اجرایی مصوبه جلسه گذشته در ارتباط با تفاهم نامه ارائه خدمات فوریت هاى پزشکى پیش بیمارستانى در دانشگاه هاى تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناورى که توسط دکتر آذرباد و آقاى کاخکى تهیه شده بود به سمع حاضران در جلسه رسید و مورد بررسى قرار گرفت و مقرر شد با تغییراتى در جلسه آتى براى تصویب مطرح گردد.

جلسه در ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات پایان  پذیرفت.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *