جلسه شورای مرکزی کانون ۴ دیماه ۱۳۹۸

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۸ در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمى کاربردى با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم و قرائت آیات نورانى کلام الله مجید برگزار گردید.

در ابتداى جلسه آقاى رجبى ضمن خوشامدگویی به حاضران دستور جلسه را قرائت کردند.

در حلقه صالحین حجت الاسلام و المسلمین امینى محور سخنان خود را بر روایتى از کتاب تاریخ اردبیل و دانشمندان جلد یک صفحه ۶٢  قرار دادند و گفتند: مقدس اردبیلى که در نجف اشرف تحصیل میکردند در اوایل تحصیلات خود به اردبیل جهت دیدار خانواده عزیمت کردند در موقع ورود ایشان همه اهل “نیارق ” به استقبال شان آمدند غیر از کدخداى محل که نامش کریم و به ظاهر معروف به فسق و فجور بود.

تصادفاً در شب ورود، مقدس اردبیلى در عالم رؤیا مى بیند که کدخدا فوت کرده و به ایشان ندا آمده که کفن و دفن و تجهیز کردن کریم را به عهده بگیرد، اردبیلى از خواب بیدار میشود و چون از سابقه کدخدا اطلاع داشته خواب را رحمانى نمى پندارد، بار دوم  و سوم نیز خواب تکرار میشود و در بار سوم در خواب به او میگویند که صبح شده برخیز کدخدا از دنیا رفته و بر تو واجب است که تجهیز کردن کدخدا را به جای آورى.

مقدس اردبیلى بعد از این از خواب بیدار شده و از مردم میشنود که کریم فوت کرده است و درمی یابد که خواب ها رحمانى بوده و بلافاصله اقدام به تجهیز کردن و تکفین میکند.

همه مردم از این پیشامد تعجب میکنند و از زن کدخدا ماجرا را جویا مى شوند، زن کریم میگوید که شب گذشته کدخدا به او میگوید که من امشب رفتنى هستم و حالم منقلب است جاى مرا در حیاط پهن کن. من به گفته او عمل کردم و دیدم که کدخدا با چشمان اشکبار به طرف آسمان برگشته و مى گوید: اى خدا تو مى دانى مقدس اردبیلى گناه نکرده، اگر او را ببخشى برایت هنرى نیست، بلکه هنر آن است که کریم مجرم، عاصى و فاسق را ببخشى.

 بزرگى و بخشش پروردگار بى انتهاست و عمل ما هر چند از نظر خودمان با اهمیت و بزرگ باشد در مقابل لطف و کرم او ناچیز است بنابراین بر کرده هایمان غره نشویم و هر لحظه در محضر پروردگار جز به امید بخشایش او دل نبندیم که اولین فرمانده با یک هزار سپاه که در کربلا مقابل حسین بن على علیه السلام قرار گرفت حر بن یزید ریاحى بود که در آخر از یاران ایشان قرار گرفت و اولین کسى که حسین بن على را به کوفه دعوت کرد عمر سعد بود که در زیارت نامه عاشورا همیشه و تا ابد مورد لعن قرار  میگیرد.

در ادامه جلسه استاد گرمه اى در تحلیل و بررسى مسائل سیاسى روز  به جهت فرا رسیدن روز بصیرت محوریت سخنان خود را به بررسى جریان هاى تفکرى از ابتداى پیروزى انقلاب تا کنون قرار دادند و گفتند:

دو تفکر از ابتداى پیروزى انقلاب اسلامى در کشور وجود دارد و اگر ما این دو جریان تفکرى را بشناسیم دچار مشکل نخواهیم شد.جریان اول جریان خط امام و رهبرى ست و جریان مقابل، جریان لیبرالیسم است.

دولت موقت موج اول تفکر لیبرالى با شروع کار دولت بازرگان در مقابل دیدگاه اسلام گرا به عرصه ظهور رسید و دو جبهه فکرى تشکیل شد، یک طرف امام و یاران امام، اکثر مراجع و روحانیت و اکثر مردم مسلمان و در طرف مقابل نهضت آزادى و جبهه ملى و سازمان منافقین و سایر گروه هاى دیگر و برخی روشنفکران غیر اسلام گرا.

به هر حال دفتر نسل اول لیبرالها بعد از انقلاب با عزل و فرار بنى صدر در آن دوران بسته شد. دولت کارگزاران موج دوم گرایش تفکر لیبرال با ریاست جمهورى هاشمى رفسنجانى شروع و با انتخاب خاتمى ادامه پیدا کرد در این دوره گرایش به الگوى توسعه سرمایه دارى و گرایش مثبت به الگوى توسعه غربى در مسئولین نمایان شد. در دوران سازندگى توسعه اقتصادى با الگوى سرمایه دارى غرب اولویت اول بود و اگر در فرایند تعدیل اقتصادى ١۵در صد جمعیت کشور زیر چرخ توسعه صدمه ببینند اجتناب ناپذیر است ولى در دیدگاه امام و رهبرى بحث عدالت در همه زمینه ها بالاترین هدف اجتماعى انقلاب است و عدالت را در همه شئون انسان براى اصلاح امور ضرورى و رسیدگى به محرومین را وظیفه مهم مسئولین مى دانستند.

در دولت اعتدال موج سوم گرایش به تفکر لیبرالى، حسن روحانى گفتمان اعتدال را مطرح کرد و تقریباً مشى مشابه با دولت کارگزاران را در پیش گرفت و روحانى کلید مشکلات کشور را در تعامل سازنده با دنیا بالاخص امریکا و غرب معرفى کرد و بیشترین همت دولت خود را در حل معضل هسته اى تحت عنوان برجام قرار داد.

با شناخت این دو جریان و بررسى نتایج این دو دیدگاه، باید همواره در تسرى آن کوشا بود و تغییر مواضع ظاهرى جریان مقابل را هشیارانه درک کنیم تا بتوانیم همانند گذشته با اتحاد و همبستگى از این مسیر نیز بگذریم.

در ادامه جلسه مقرر گردید به مناسبت نهم دیماه و روز بصیرت گردهمایی مسئولان دفاتر بسیج اساتید مراکز علمى کاربردى استان در روز سه شنبه ۱۰ دیماه در محل جهاد دانشگاهی برگزار گردد.

جلسه در ساعت ۷:۴۵ دقیقه با ذکر صلوات پایان پذیرفت.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *