حلقه‌های صالحین طرحی است که در تمام اقشار بسیج جهت ایجاد تحول فرهنگی و عقیدتی و تربیت نسل تراز انقلاب اسلامی به وجود آمده است. روند کار حلقه‌های صالحین در بسیج اساتید، با بسیج سایر اقشار متفاوت است چرا که در اینجا به استاد به عنوان مربی نگریسته می‌شود تا متربی. بنابر این، مأموریت طرح حلقه‌های صالحین را همفکری و کمک اساتید در راستای ایجاد تحول فرهنگی و عقیدتی در دانشگاه باید دانست.

‌تمام برنامه‌های سازمان بسیج اساتید برای نیل به تحول علمی و تعمیق معارف و ایمان اسلامی در جامعه علمی کشور تدوین شده که در این راستا بسیجیان دانشگاهی، تحت یک برنامه جامع به نام حلقه‌های صالحین شبکه سازی شده­ اند.

اساتید حلقه‌های صالحین را به صورت مسأله محور و موضوع محور برپا خواهند کرد تا بتوانند علاوه بر به عهده گرفتن نقشی اساسی در مدیریت دانش در مجامع علمی و آکادمیک جهان شرکت داشته و از منافع جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند.

برنامه سازمان بسیج اساتید حرکت به سمت دانشجو پروری است به این صورت که در حلقه‌های صالحین، دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه مورد آموزش قرار گرفته و به طور مداوم در دوره دانشجویی، کارشناسی ارشد و دکترا علاوه بر علم آموزی مورد پرورش روحی نیز قرار می­گیرند.

‌این برنامه مختص به کلاس درس نیست بلکه به عنوان یک روش زندگی میان اساتید و دانشجویان دنبال خواهد شد و نسل بعدی مدیران و دانشمندان ایرانی علاوه بر مسلح بودن به علم، از معرفت و آگاهی دینی قابل توجهی نیز برخوردار خواهند بود.

این حلقه­ های دانشجویی علاوه بر تسریع در تحول علمی کشور به ارتقای سطح فرهنگی دانشگاه کمک خواهند کرد و به طور کلی نخبه پروری و کادر سازی را به دنبال خواهد داشت.

از آنجایی که علوم انسانی اداره جامعه را ممکن می­سازد باید مبتنی بر نیاز بومی جامعه تدوین شود و اگر این علوم مبتنی بر آموزه­ های بومی نباشد به تبع آن مدیری که ما در دانشگاه­ها تربیت می­کنیم با مدیری که جامعه به آن نیاز دارد، مغایرت دارد پس باید تلاش شود در حوزه­ های گوناگون مانند سیاست، حقوق، جامعه شناسی، مدیریت، مفاهیم، ایده­ ها و اصطلاحاتی مبتنی بر آموزه­ های ملت خودمان تولید شود و خوشبختانه متفکران اسلامی در قرن­های گذشته منابعی ارزشمند و بی­بدیل را برایمان به میراث گذاشته­اند که دانشمندان فعلی ایران باید بر اساس آنها مبانی به روزی را تبیین کنند.

ایران توان مفهوم سازی بین المللی مواردی را دارد مثل شعار «آمریکا شیطان بزرگ» که از ایران به گوش جهانیان رسید و امروزه در مهمترین محافل استراتژیک دنیا مورد استفاده مکرر قرار می­گیرد